Urodził się w 1921 r. w Trzemesznie, w województwie wielkopolskim, zmarł w 2008 r. w Tychach. Po wojnie zamieszkał w Szczecinie i zatrudnił się w tamtejszym Przedsiębiorstwie Budownictwa Miejskiego, które w 1954 r. skierowało go do budowy Tychów w ramach powołanego Zjednoczenia Budownictwa Miejskiego – Nowe Tychy. Przedsiębiorstwo przekształcało się i zmieniało nazwę przez kolejne lata. W latach 70. był to Kombinat Budownictwa Ogólnego GOP-Południe, w którym Kubski pracował do emerytury, do 1981 r.
Zygmunt Kubski zamieszkał z rodziną w Tychach na osiedlu B. W latach 1954-1989 dokumentował powstawanie osiedli, m. in.: B, C, D, E, F, H, M, O i W – organizację budowy i wdrażanie nowych technologii, maszyny i urządzenia budowlane, obiekty zaplecza poligonowego, budowlanego, bazę transportu, miasteczko barakowe oraz zagospodarowanie terenu. Często skupiał się na prezentowaniu budowlańców, ich pracy oraz warunków, w jakich ją wykonywali. Rejestrował zmieniający się układ przestrzenny i architekturę miasta, organizację życia społecznego mieszkańców, wydarzenia i zjawiska kulturalne oraz uroczystości miejskie i państwowe.
Unikatowy zbiór fotografii o charakterze historycznym i obyczajowym stworzył dzięki zapisowi obrazów na czarno-białych kliszach fotograficznych, które osobiście wywoływał i naświetlał w domowej ciemni. Zbiór fotografii (w postaci pozytywów i negatywów czarno-białych) w liczbie ok. 4500 prac rodzina przekazała do zbiorów Muzeum w 2015 r.