Kadry dzielnicy – powrót do przeszłości
„Kadry dzielnicy” to mini-badania terenowe i archiwalne, polegające na poszukiwaniu starych fotografii najbliższej okolicy i / lub wybranego budynku (np. szkoły, domu kultury, biblioteki). Uczestnicy stworzą nowe wersje archiwalnych kadrów i porównają to, co było, z tym, co jest – poznają znaczenie, jakie dla dokumentowania lokalnej historii ma fotografia. Działanie będzie również okazją do wizyty w miejscach, w których można pozyskać informacje o przeszłości – w lokalnym archiwum, urzędzie miasta lub… na spotkaniu z seniorami.
Fotograficzne duety, czyli moda na starych zdjęciach
„Fotograficzne duety” to zajęcia o modzie kolejnych dekad PRL-u. Podstawą do pracy będą archiwalne fotografie pochodzące ze strony www.abc.tychy.pl oraz z domowych albumów. Zajęcia są okazją, aby zastanowić się wspólnie, co moda mówi o życiu codziennym, jaki ma związek z polityką, czym charakteryzowała się w okresie PRL-u. Będzie to również możliwość, aby doświadczyć pracy z archiwalnymi fotografiami i uczynić je pretekstem do zbierania wspomnień, a nawet… zorganizowania pokazu mody.
Kiedy miasto jest przyjazne?
„Miasto przyjazne” to okazja do uważnego przyjrzenia się przestrzeni publicznej w swoim mieście / miejscowości / dzielnicy. Archiwalne fotografie Tychów staną się pretekstem do rozmowy o tym, co sprawia, że przestrzeń jest przyjazna, a jej mieszkańcy i użytkownicy dobrze się w niej czują. Zajęcia mogą być okazją nawet do… rozmowy z lokalnym urzędnikiem odpowiedzialnym za urbanistykę.
Tychy bliżej ciebie – miejskie memory
Praca nad talią kart do gry w memory to okazja do lepszego poznania Tychów, odkrycia, jak miasto zmieniało się na przestrzeni dekad (1951–1989). Młodsi będą mieli szansę poznać historię miejsc, a starsi przywołają wspomnienia. To też możliwość rozmowy z domownikami o tym, jak zmieniła się najbliższa okolica, jak dawniej wyglądały sklepy, jakie samochody jeździły ulicami, jak się ubierano i w co dzieci bawiły się na podwórku. A może byliście kiedyś wspólnie w którymś z miejsc ze zdjęć?
„Kiedyś byłeś w moim wieku”, czyli tworzenie rodzinnego archiwum
Tworzenie domowego archiwum to praca ze wspomnieniami i fotografią wykorzystująca proste narzędzia – telefon komórkowy, smartfon, tablet czy laptop. Wielu z nas na co dzień ich używa – robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, oglądamy je i dzielimy się nimi w Internecie. Czy zwykły gadżet może służyć do odkrywania rodzinnych historii? Ależ tak!
„Mój miejski skarb”, czyli gra terenowa dla rodziny i przyjaciół
„Mój miejski skarb” to gra terenowa dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą się ze sobą spotkać. Bazując na zasadach podchodów, questów i gier miejskich, jest sposobem na zmniejszenie dystansu między przyjaciółmi i wspólną eksplorację miasta przy użyciu nowych technologii.